Hayvanlarda Yapılan Cerrahi İşlemi Nedir?

Özellikle acil durumlar ya da kaza gibi olaylar sonrasında oluşan rahatsızlıklar nedeni ile hayvanlara cerrahi işlemler yapılabilmektedir. Cerrahi işlem yapılmadan önce kesinlikle soruna karşı teşhis koyulması gerekmektedir.

Hayvanlarda Yapılan Cerrahi İşlemi Nedir?

Özellikle acil durumlar ya da kaza gibi olaylar sonrasında oluşan rahatsızlıklar nedeni ile hayvanlara cerrahi işlemler yapılabilmektedir. Cerrahi işlem yapılmadan önce kesinlikle soruna karşı teşhis koyulması gerekmektedir.

Hayvanlarda Yapılan Cerrahi İşlemi Nedir?

Bu yüzden acil durumlarda hizmet alacağınız acil veteriner kliniği konusunda uzman olmasına dikkat edilmelidir. Cerrahi operasyonlar başlamadan önce büyük oranda teşhis koyulmuş olmaktadır.
“Örneğin hayvanların derisinde oluşan basit bir kistik alımının aynı şekilde hayvanın akciğerinde görülen bir tümörün alınması da cerrahi işlem olarak aynı ifade edilmektedir.”
Yukarıda verdiğimiz örnek iki uç nokta gibi görülse de uygulanacak cerrah işlem için aynı titizlik özverinin gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle bazı veteriner hekimlerinin özensiz davranması durumunda basit cerrahi işlemler hayvanlara anestezi yapılmadan uyguladığından hayvanların ciddi oranda ağrı ve acı çekmelerine neden olmaktadır.Cerrahi işlemler kendi içinde bizlerde olduğu gibi hayvanlarda da uyulması gereken bazı kurallardan oluşmaktadır. Bu kuralları hayvanları önemsiz olarak değerlendirilmeden uygulanması gerekmektedir. Hayvanlarda cerrahi işlemlerin en önemli kuralı bizlerde olduğu gibi steril ortam oluşturulması ve mikroorganizmaların öldürülme işlemi olmaktadır ve ihmal edilecek bir unsur olmamaktadır.
Hayvanlarda mikrop riski yüksek olmasından dolayı çok basit ve başarılı geçen bir cerrahi operasyon ilerleyen günlerde öldürülemeyen mikroorganizmalardan dolayı çok ciddi sorunlara neden olmaktadır. Özellikle acil veteriner kliniği tarafından acil durumlarda bu konuya özen gösterilmelidir. Genelde acil durumlarda panik havası olduğundan dolayı bu unsurlar atlanmaktadır. Cerrahi işlemi yapılmadan önce hayvanların yaşı, türü, yapısı ve anesteziye olan duyarlılığı konusunda araştırılma yapılması gerekmektedir. Hayvanlara Uygulanan Anestezi Nedir?
Hayvanlara uygulanacak anestezi yöntemi kesinlikle hayvanın türü ve yapısına göre seçilmesi gerekmektedir. Anestezi alanında birçok farklı yöntem olmasından dolayı bu alanda uzman veteriner hekim tarafından seçim yapılıp uygulanması gerekmektedir.
Genel Anestezi Nedir? Bizlerde olduğu gibi genel anestezi hayvanlarda da bilinç ve duyu hislerinin tamamen kaybolması durumu olarak açıklanmaktadır. Genel anestezi dört evreden oluşmaktadır.

  • Genel anestezinin birince evresi işlemin başlayacağı analjezi evresidir. Bu evrede hayvanların his ve reflekslerinde herhangi bir kayıp olmaz fakat ağrı hissetme özellikleri kaybolmuştur.

  • Genel anestezinin ikinci evresi hayvanın uyarılma evresi olarak geçmektedir. Hayvanlar bu evrede sadece çevreden gelen seslere ve uyarılmalara refleks hareketli olarak karşılık vermeye çalışmaktadır.

  • Genel anestezinin üçüncü evresi cerrahi işleme geçilmesinin en uygun ve doğru olduğu evre olarak bilinmektedir. Bu evrede sirurjikal anestezi yapılmaktadır. Üçüncü evre hayvanlarda hem ağrı hem de duyu hislerinin tamamen kaybolduğu evre olduğundan operasyonlara başlanmaktadır.

  • Genel Anestezinin dördüncü evre görülmesi istenmeyen en son evredir. Genel anestezi sırasında oluşacak toksik sorunlar veteriner hekimlerin genelde rastlamak istemeyeceği evre olarak görülmektedir. Ne yazık ki burada veteriner hekim hatasından dolayı genel anestezi öncesinde gerekli testler yapılmamışsa bazı hayvanların anesteziye karşı alerjileri olacağı gibi veteriner tarafından yanlış ölçüde verilecek anestezi ilacı da bu toksik evreye neden olarak hayvanların ciddi oranda hayati risk taşımasına neden olmaktadır.

Genel anestezi sırasında en sık kullanılan yöntemler arasında operasyon öncesi açılacak damar yolundan ilaç verilmesi, kas içine yapılan ilaç uygulaması ve solunum yoluyla verilen anestezi işlemleridir.
Genel anestezi sırasında yöntemden daha çok anestezi için verilecek ilacın türü ve dozuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Anestezi konusu ciddi bilgi ve tecrübe isteyen bir durum olmasından dolayı özellikle acil durumlarda seçeceğiniz acil veteriner kliniği bu alanda uzman hekim barındırması gerekmektedir.
“Hayvanlarda yaş ve kilosu aynı olsa bile bünye ve yapı farklarından dolayı aynı dozda ve türde ilaçları uygulamak ciddi sorunlara neden olabilmektedir.
Hayvanlarda Lokal Anestezi
Genelde en çok kullanılan anestezi yöntemleri arasında bulunmaktadır. Özellikle kaza gibi durumlarda, basit yaralanmalarda ve sinir yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde lokal anestezi yapılarak acil müdahale edilebilmektedir.
Sponsorlu bağlantılar
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.