EYT Erken Emeklilik Yasası Çıktı mı? Son Dakika Haberleri Seçimde Eyt Mağdurları Vaadlerinde neler var? - Eyt Ne Zaman çıkacak - 4 Ocak 2016 Pazartesi

EYT Erken Emeklilik Yasası Çıktı mı? Son Dakika Haberleri Seçimde Eyt Mağdurları Vaadleri neler? - Eyt Ne Zaman çıkacak Haberi ile ilgili merak edilen tüm bilgiler ve detaylar en son dakika bilgileri ile 1 Ocak 2016 Cuma tarihinde yayınlanan haberimizde.Emeklilik hakları bir düzenleme ile emeklilikte yaş sınırına takulan bu nedenle gelecek kaygısı içine düşen eyt'liler bu durumdan kendilerini siyasetin yapacağı bir düzenleme ile kurtarma çabasındalar. Seçim öncesi Eyt Mağdurları için derlenmiş gündem haberleri haberimizin detayındadır.

EYT Erken Emeklilik Yasası Çıktı mı? Son Dakika Haberleri Seçimde Eyt Mağdurları Vaadlerinde neler var? - Eyt Ne Zaman çıkacak - 4 Ocak 2016 Pazartesi

EYT Erken Emeklilik Yasası Çıktı mı? Son Dakika Haberleri Seçimde Eyt Mağdurları Vaadleri neler? - Eyt Ne Zaman çıkacak Haberi ile ilgili merak edilen tüm bilgiler ve detaylar en son dakika bilgileri ile 1 Ocak 2016 Cuma tarihinde yayınlanan haberimizde.Emeklilik hakları bir düzenleme ile emeklilikte yaş sınırına takulan bu nedenle gelecek kaygısı içine düşen eyt'liler bu durumdan kendilerini siyasetin yapacağı bir düzenleme ile kurtarma çabasındalar. Seçim öncesi Eyt Mağdurları için derlenmiş gündem haberleri haberimizin detayındadır.

EYT Erken Emeklilik Yasası Çıktı mı? Son Dakika Haberleri Seçimde Eyt Mağdurları Vaadlerinde neler var? - Eyt Ne Zaman çıkacak - 4 Ocak 2016 Pazartesi
Erken emeklilik tarihini merak edenler için hazırladığımız sayfamızda  ne zaman emekli olurum uygulamasını kullanarak tüm merak edilen soruları öğrenebilirsiniz.Kadınlarda erken emeklilik yaşı ne zaman olacak Erkekler erken emeklilikten kaç yıl yararlanacaklar Hangi mesleklere erken emeklilik geliyor Sizlerde erken emeklilik hakkında merak ettiklerinizi sayfamızın detayından  rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Ne zaman emekli olurum diye merak edenler için kadınlarda şartlar esnekleişirken erkekler için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.Erken emekli olmak için erkekler prim gününü doldurmak zorundalar Askerlik için 1 yıl borçlanabiliyor ve erken emeklilikte bu yılı borçlu olarak geçirebiliyorlar.Ancak kadınlarda durum biraz daha farklı eskiden 2 çocuk için 4 yıl olan erken emeklilik prim borçlanma günü şimdi 3 çocuk için 6 yıla çıkarılarak kolaylık sunulmaya başlanıldı.

SGK ne zaman emekli olurum sorularınızın cevabını merak edenler linke tıklayarak sorgulamalarını yapabilirler.SSK ne zaman emekli olurum diye merak ediyorsanız önceklikle siden istenen cinsiyet bilgilerini girmeniz gerekmektedir.

1 Ekim 2008 sonrası ilk kez sigortalı olan gençler, emeklilik için uzun süre çalışmak zorunda oldukları için BES'e mutlaka girmeliler.Yine 1 Ekim'de hayata geçirilen yıllık gelir sigortasını yaptıranlar da ömür boyu maaş alabilir.
 
Bireysel emeklilik sistemi (BES) 12 yıldır ülkemizde uygulanıyor. 2 yıldır devlet katkısının eklendiği sistem, 39 milyar 913 milyon TL’lik bir büyüklüğe ulaşmış durumda. 5 milyon 753 bin kişinin bireysel emeklilik sözleşmesi var. Haziran 2015 itibarıyla 20 milyon kişinin sigortalı olarak çalıştığı düşünüldüğünde, BES'in 12 yılda ciddi bir katılımcıya ulaştığını söylemek mümkün.
 
10 YIL PRİM, 56 YAŞ ŞARTI VAR
 
BES'e dahil olan bir kişi en az 120 ay prim ödemiş ve 56 yaşını tamamlamışsa, sistemde biriken bütün parasını ve devlet katkısını hiçbir kayıp olmadan geri alabilir. Dolayısıyla BES, bireyleri tasarrufa ve sistemde kalmaya zorlayan bir yapıdır. Sistemden bu koşulları sağlamadan ayrılan kişilere önemli kesintiler uygulanmakta ve devlet katkısının tamamı bu kişilere ödenmemektedir. Bu şartları sağlayan kişiler ise sistemde kalınan süre içerisinde tasarruf yapmış oldukları gibi sistemden ayrılırken de bir gelir güvencesine sahip olmaktadırlar.
 
SGK'nın yerini tutmaz
 
BES, SGK’nın yerini tutmaz. Örneğin SGK’dan emekli olan bir kişi sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanır. Ayrıca vefatı halinde çocukları ve eşi maaş alabilir. Ancak BES'te böyle bir hak bulunmamaktadır. Ancak kişinin tasarruf etmesini ve para biriktirmesini sağlar. 
 
1 Ekim'le ömür boyu maaş
 
1 Ekim'de hayata geçen yıllık gelir sigortası, kişinin bireysel emeklilik hesabındaki birikimlerinin tamamının veya bir kısmının ömür boyu ya da sigortalının belirlediği süre boyunca devam edecek gelir ödemelerine dönüştürülmesidir. Sigorta şirketi, yıllık gelir sigortası satın alınan tutar veya maaş ödemeleri üzerinden yapacağı masraf kesintisi karşılığında kişinin uzun yaşama riskini ve yatırımlarını yönetme görevini üstlenir. Yani yıllık gelir sigortası yaptıran kişi, BES'teki parasının ömür boyu kendisine ödenmesini sağlayabilir.
 
Nasıl aylık alınır?
 
BES'İN bu yapısının en önemli sorunu, sistemdeki para bittiğinde katılımcıya ödenen maaşın da bitmesidir. Yani sistemin ismi bireysel emeklilik olmasına rağmen, SGK’dan ödenen emekli aylığından farklı olarak sistemdeki birikim bittiğinde, BES'ten emekli olan kişiye ödenen aylık da bitmektedir. Ancak SGK’ya prim ödemiş ve emekli olmuş  bir kişiye ölünceye kadar SGK’dan emekli aylığı ödenmeye devam eder. SGK "Bana ödediğin primler bitti, aldığın maaşını kesiyorum" diyemez. 
 
Özellikle 1 Ekim 2008 sonrası ilk kez sigortalı olan genç işçiler, emeklilik için uzun süre çalışmak zorunda oldukları ve aylıklar eskilere göre daha düşük olacağı için BES'e mutlaka girmeliler. Yurtdışında yaşayan ve Türkiye’ye dönmek isteyen gurbetçiler de yurtdışı borçlanmasına alternatif BES'i kullanabilirler. Ömür boyu maaş düzenlemesiyle desteklenmiş bir BES sözleşmesi satın almaları avantaj sağlayacaktır

Torba yasada yer alan erken emeklilik konularından biri de SSK emeklisi olacak çalışan bayan vatandaşlar içindir. Çalışan ve doğum yapan bayan vatandaşlarımız erken emeklilik hakkından 2 çocuğu için borçlanma yapabiliyor. Her çocuk için 2 yıl doğum borçlanması yapan bayan vatandaşlarımız toplamda 1440 gün erken emeklilik hakkına sahip olabiliyorlar. Ancak erken emeklilik için doğum borçlanması konusu emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için değildir.

Prim gün sayısı dolmayan bayan vatandaşlarımız için erken emeklilik söz konusudur. Fakat doğum yapmadan önce SSK primini yatırmış ve doğum yaptıktan sonra da çalışmaya devam eden kadınlar doğum borçlanması yaparak erken emeklilik hakkından yararlanabilirler. Eğer ilk sigortalı işe giriş tarihiniz doğum yapmadan önceyse erken emeklilik için doğum borçlanması hakkından yararlanma şansınız bulunmamaktadır.

Torba yasa içerisinde yer alan bir diğer konu doğum borçlanması yaparak erken emeklilik hakkından sadece SSK primi yatırmış olan kadın vatandaşların yararlanma konusudur. SSK primi yatıran vatandaşlar doğum borçlanmasından yararlanarak erken emeklilik şansını kullanabiliyorken BAĞ-KUR'a bağlı olan kişiler bu haktan yararlanamıyorlar.
Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar


2. YENİ TORBA YASA İLE EYT'LİLER EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR SEVİNECEK Mİ ?

İnternet Mecralarında özellikle birinci Torba Yasa'nın kabulünden sonra EYT mağduru olan Ali Yılmaz intahar ederek yaşamına son vermişti... İntahar gibi lanse edilen bu olayın aslında bir dram barındırdığı ortaya çıkmıştı. İşsiz bir aile babası Olan Ali YILMAZ'ı bu vesile ile rahmetle anıyoruz. EYT'liler için erken emeklilik yasasının çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Fakat net olarak birileri çıkıpta bu yasanın çıkıp çıkmayacağını söylemiş değil. Sürekli bir umut sürekli bir bekleyiş hakim şu sıralar. 

Özellikle Ülkemizde EYT'li olup Erken emekliliği için prim gününü doldurmuş ve yaşa takılan toplamda 5 milyon kişiyi bulduğundan bahsedilsede net olarak rakamın belli olmadığını söylemekte fayda var. Erken Emeklilik işi biraz zor. Bütçede oluşacak en büyük kara deliklerden birisi de bu Sosyal Güvenlik meseleleri ve erken emeklilik için bekleyen kişilerin, onay verilir ise ya da çıkarsa oluşturacağı devasa kara delik diyebiliriz. Biz her ne kadar bu EYT haberlerini sizler için takip ediyor olsak ta çıkacağını üzülerek düşünmediğimizi de ifade etmek isteriz. 
Erken Emeklilik Yasası Son Durum


daha önceden cnbce.com da yazar Profesör Doktor Cem Kılıç'ın BURADAKİ yazısında da belirttiği üzere çalışmalar yapıldı ama malesef bir türlü kabul görmedi. Peki Erken Emeklilik Neden çıkmaz, Bu işin aslında başlangıçta düşünülmesi ve ortadan kalkmasının nedenleri ile ilgili bürokratlar ile konuşulunca mevzu tam olarak ortaya çıkıyor. Şimdi eğer erken emeklilik durumu kabul edilir ise ortalama olarak 10 milyar tl gibi bir gider ortaya çıkacak ki bunu şu andaki bütçe ile Türkiye CUmhuriyeti kaldıramaz. Onun için Maliyet nedeni ile böyle bir uygulamanın başlaması ya da çıkması hususunu kesinlikle düşünmüyoruz. 

2. Yeni Torba yasa ile ilgili gelişmeleri an be an bu konumuzdan ya da yeni açacağımız özel haberlerile sizlere duyurma gayreti içerisinde olacağız. Umuyoruz ki; mağduriyetlerin giderilmesi noktasında en azından emekliliği için gün sayan kişilere kolaylıklar getirilir ve bizlerde burada bunların habercisi oluruz. 
 
Sponsorlu bağlantılar
Son Güncelleme: 04.01.2016 13:00
Anahtar Kelimeler:
EYT Haberleri
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.