Kış Lastiğine Geçiş Tarihi! Kış Lastiği Fiyatları! Hangi İllerde Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Yapılmaktadır? 6.1.2016

1 Aralık itibarı ile zorunlu kış lastiği kullanma uygulaması yürürlüğe girdi ve denetimler hızla başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 655 (KHK) no'lu Kanun Hükmünde Kararnamesi ile belirlenmiş olan; zorunlu kış lastiği uygulaması 4 ay boyunca yürürlükte kalacak ve takip eden yılın 1 Nisan gününe kadar devam edecektir.

Kış Lastiğine Geçiş Tarihi! Kış Lastiği Fiyatları! Hangi İllerde Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Yapılmaktadır? 6.1.2016

1 Aralık itibarı ile zorunlu kış lastiği kullanma uygulaması yürürlüğe girdi ve denetimler hızla başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 655 (KHK) no'lu Kanun Hükmünde Kararnamesi ile belirlenmiş olan; zorunlu kış lastiği uygulaması 4 ay boyunca yürürlükte kalacak ve takip eden yılın 1 Nisan gününe kadar devam edecektir.

Kış Lastiğine Geçiş Tarihi! Kış Lastiği Fiyatları! Hangi İllerde Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Yapılmaktadır? 6.1.2016
Çıkarılan Kararnameye göre kış lastiği kullanım zorunluluğu olan araçlar öncelik olarak yük ve yolcu taşıyan araçlar olmak üzere "A" türü yetki belgeli ticari araçlardır.

A1 yetki belgesi : Otomobil ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapacaklara

A2 yetki belgesi : Otomobil ile Uluslar arası yolcu taşımacılığı yapacaklara

A3 yetki belgesi : Oto kiralama işletmeciliği yapacaklara verilir.

Ticari taksiler, minibüsler, midibüsler, otobüsler, servis araçları, hafif ticari panelvanlar, kamyonetler, kamyonlar, çekiciler (tırlar), tankerler, yarı römorklar ve römorklar bu uygulamanın temel konusunu oluşturmaktadır.

Kamyon, çekici, tanker, kamyonet, otobüs gibi araçların tahrikli dingillerinde (çekiş olan tekerlekler) kış lastiği takılı olmak zorundadır.

- Kamyonet, minibüs, midibüs vs gibi belirtilen "A" türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastiklerinde kış lastiği takılı olmalıdır.

- Yarı römork ve römorkların frenleme tertibatının olduğu dingilleri üzerindeki tüm lastikler kış lastiği olmak zorundadır.

Denetimde nelere dikkat edilir

Kamyon, çekici tanker, otobüs, römork ve yarı römork gibi büyük ticari araçlarda öncelikli konu araçların lastik yanaklarında (mud+snow yani çamur+kar kısaltması) (M+S)ibaresi olmalı ve bu işaret okunamayacak durumda ise lastik dişleri ve kanalları yeterli derinlikte, lastik diş şekli ve deseni kış lastiği şartlarına uygun olmalıdır.

Minibüs, midibüs, otomobil, panelvan ve kamyonetlerde lastik yanaklarında (M+S) ve kar tanesi işareti olması aranır ve bu işaretler okunamayacak durumda ise lastik desenlerine ve diş derinliğine bakılır.

Herhangi bir nedenden ötürü değişmesi zorunlu olan lastiklerin de yerine takılacak olan lastiğin de kış lastiği olması zorunludur.

Yapılan denetimlerde uygun olmayan lastik kullanan araç sahiplerine idari olarak belirlenen para cezası uygulanır ve araç sahiplerine en yakın şehir merkezine kadar denetimli olarak gitmelerine izin verilir ve en yakın yerleşim biriminin ismi tutanağa yazılır. İdari para cezası verilen tüm araçlar için kanıtlayıcı belge olarak ruhsat, ehliyet fotokopisi ve fotoğraf temin edilir.

Nasıl denetlenir ve ne kadar cezası vardır?

Genel müdürlük tarafından merkezden takip edilen denetimlerde 16-20 Aralık tarihleri arasında 54 ilde yapılacak, trafik denetleme şube müdürlükleri il merkezlerinde en az iki noktada, ilçe merkezlerinde en az bir noktada günde iki saat süre ile kış lastiği denetimi yaparlar. Yapılacak denetimlerde kurallara uymayan kış lastiği takmayan araçların işletmecilerine 571 tl ceza uygulanır.

Mevzuat hükümlerine aykırı lastik kullandığı tespit edilenlere 2918 sayılı Trafik kanununun 30/1-a maddesine göre belirlenen her sene güncellenen idari para cezası uygulanır. İkinci kez denetime yakalanan ve geçemeyen araçlar trafikten men edilir.

Bu denetlemeler 20 Aralıktan sonra da yapılabilen özet bir programdır. Bu 54 il dışında kalan illerde de 20 Aralıktan sonra da rutin denetimler devam eder.

Bu denetlemelerde sadece lastikler değil araçlarda bulunması gereken takoz, çekme halatı, zincir, ilk yardım kiti, yangın tüpü vs gibi avadanlıklar da gözetime dahil olacaktır.

Hangi illerde zorunlu kış lastiği uygulaması yapılmaktadır.

Bu uygulama dahilinde kararnameye göre ceza ve uygulama yapılacak öncelikli 54 il şunlardır.

Afyonkarahisar Ağrı Amasya Ankara Artvin Bilecik

Bitlis Bolu Burdur Bursa Çankırı Çorum

Denizli Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir

Gümüşhane Hakkari Isparta İstanbul Kars Kastamonu

Kayseri Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya Kütahya

Manisa Muş Nevşehir Niğde Samsun Sakarya

Sivas Tekirdağ Tokat Tunceli Uşak Van

Yozgat Zonguldak Aksaray Bayburt Karaman Kırıkkale

Batman Şırnak Ardahan Iğdır Karabük Düzce

Oto-Danışman-Ekspert

Continental Kış Lastik Kampanyası

Continental, KDV’si Bizden Kampanyası ile kış hazırlığına başlayan Maximum Kart sahiplerine Aralık ayı sonuna kadar peşin fiyatına 9 taksit imkanı sunuyor.
Continental Kış Lastik Fiyatları: 507tl-151tl

Bridgestone Lastikler
Bridgestone Blizzak LM32, spor otomobil ve performans sedan kullanıcıları için zorlu kış koşullarında araç ve yol hakimiyeti sunmak amacıyla Bridgestone’un üstün mühendislik anlayışını kullanarak geliştirdiği kış lastikleridir. Başlangıçta piyasaya Aston Martin Rapide’nin 4 kapılı spor modelinde kullanılmak üzere üretilen Bridgestone Blizzak LM32, sonrasında ürün gamına geniş yelpazede farklı ebatları eklenmesiyle kullanıcı kitlesini genişletmiştir.


Bridgestone Kış Lastikleri Fiyatı: 199tl- 148tl

Pirelli Kış Lastik Kampanyaları
Pirelli Yetkili Satıcılarından 01 Kasım 2014 – 31 Aralık 2014 tarihleri arasında 4 adet otomobil, SUV (4×4) veya hafif ticari araç kış lastiği alanlar, anında Kışa Hazırlık Paketi kazanıyor. KDV’nin de Pirelli tarafından ödendiği kampanya kapsamında, World’e özel 8 taksit fırsatı da sunuluyor. Pirelli mevsime uygun lastik kullanımının güvenlik açısından önemini vurguluyor. 4 adet otomobil, SUV (4×4) veya hafif ticari araç kış lastiği alanlar, Pirelli’den anında kışın ihtiyaç duyacakları malzemeleri içeren Kışa Hazırlık Paketi kazanıyor. KDV de Pirelli’den. Üstelik World’e özel 8 taksit fırsatıyla. Kışa hazırlık paketi içeriği; eldivenli buz kazıyıcı, mikrofiber çok fonksiyonlu bez, kar ve buz çözücü sprey, buğu önleyici sprey, konsantre antifrizli cam suyu. Kampanya 01 Kasım – 31 Aralık tarihleri arasında, kampanyaya katılan Pirelli Yetkili Satıcı’larında geçerlidir ve stoklarla sınırlıdır.

Pirelli kış lastik fiyatları: 199tl- 154tl

Dunlop Kış Lastikleri
Dunlop SP Winter Sport 3D, sektördeki 125 yıllık tecrübesini üstün mühendislik çalışmalarıyla birleştirerek ürünlerine yansıtan Dunlop’un kompakt araçlardan SUV’lere kadar geniş bir araç aralığı için geliştirdiği ultra yüksek performans kış lastiğidir. 2010 ve 2011 yıllarında Auto Bild’in 4×4 kış lastiği testlerini liderlikle tamamlayan Dunlop SP Winter Sport 3D, benzersiz teknik özellikleriyle kullanıcılara zorlu kış koşullarında keyifli, konforlu ve emniyetli sürüş imkanı sunmaktadır.
Dunlop Kış Lastikleri: 632tl-195tl

Lassa Kış Lastikleri
Türkiye’nin en büyük otomobil lastiği üreticilerinden olan Lassa, sürücülere artık yaz lastiklerine geçmelerini öneriyor. Havalar ısındıkça yaz lastiklerinizi takmanız hem siz hem de lastikleriniz için en iyisi olacaktır. Kış lastikleri kış koşullarına çok daha uygunken, yaz lastikleri sıcak havalarda daha yüksek performans sergilemek üzere tasarlanır. Yaz lastiklerine zamanında dönmek sadece üstün performans sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yakıt tüketimini düşürür ve düzensiz yıpranmaya karşı daha dirençli olduğundan sırt desenlerinden kaynaklanan gürültüyü de azaltır.
Lassa kış lastikleri fiyat listesi: 181tl-119tl

Michelin Kış Lastikleri
Michelin lastik seçme aracıyla doğru otomobil lastiklerinin seçilmesi sadece birkaç dakika almaktadır. Tek yapmanız gereken, ebat veya otomobil modelini girmek. Lastik seçme aracı lastikleri otomobil modeli veya ebata göre filtrelemenize olanak sağlamaktadır.
Michelin Kış Lastikleri: 280tl-199tl

Goodyear Kış Lastikleri
Dünyanın lider lastik üreticilerinden Goodyear, yeni nesil kış lastiği UltraGrip 9’u, 50’nin üzerinde kritere göre değerlendirip, 600’den fazla teste tabi tuttuktan sonra tüketicileriyle buluşturuyor. TÜV SÜD Automotive tarafından Ocak 2014’te yapılan ve UltraGrip 9’un önde gelen üç rakip lastiğin ortalama performanslarının karşılaştırıldığı teste göre; Goodyear’ın yeni kış lastiği UG9, karda yüzde 4 daha kısa fren mesafesi ve yüzde 4 daha iyi yol tutuşu sağlıyor.
Goodyear Kış Lastikleri: 199tl-109tl
BMW Kış Jant ve Lastik Kampanyası
Orijinal BMW kış jant-lastik setleri 2014/2015. Yağmurda, karda, soğukta sürüş özgürlüğünüzü güvence altına almak sizin elinizde.  20 Ekim 2014 – 28 Şubat 2015 tarihleri arasında Borusan Otomotiv Yetkili Servisleri’nden randevu alarak BMW orijinal kış jant-lastik setlerindeki fiyat avantajlarından faydalanabilirsiniz. BMW ve lider lastik üreticilerinin ortak çalışması sonucu geliştirilen ve BMW’nizin gövdesine uygun tasarlanan bu lastikler, sizin için ideal bir sürüş sağlıyor. Lastiklerin özel durumlara karşı uygunluğu, hem ıslak hem kuru yüzeylerde yoğun testlerden geçirilerek kanıtlandı. Eğer bir lastik BMW yol tutuşunu eksiksiz sağlayabiliyor ve BMW kriterine uygunluğu testlerle kanıtlanıyorsa BMW yıldız logosunu hak ediyor demektir.
Orijinal BMW kış jant-lastik setleri fiyatları: 1.300 tl civarı

Mercedes-Benz Orjinal Kış Jant-Lastik Setleri Kampanyası
Mercedes-Benz Orijinal Kış Jant-Lastik Setleri ile kışa %25 daha avantajlı hazırlanın. Aracınıza mükemmel uyum sağlayan ve %25 fiyat avantajlarıyla* sunulan orijinal Mercedes-Benz jant ve lastik setleri, en üst seviyede güvenlik, ekonomik yakıt tüketimi ve eşsiz bir kalite sunmasının yanısıra, çekici tasarımlarıyla aracınıza yepyeni bir görünüm kazandırır. 4 adet jant ve lastik alımında %25 indirim. Ücretsiz detaylı sonbahar/kış kontrolü. 100 TL değerinde BP yakıt çeki hediye.

Kampanya Koşulları: • Tavsiye edilen KDV hariç perakende satıs fiyatlarıdır. Jant-lastik sökme/takma, balans ve montaj isçilik ücretleri, jant göbek kapakları hariçtir. • Fiyatlar, 1 € = 3 TL baz alınarak hesaplanmıstır. Nihai fiyatlar, fatura tarihindeki güncel TCMB Euro satıs kuru üzerinden hesaplanacagı için degisebilir. • Mercedes-Benz Türk A.S. ek bir bildirim yapmadan kampanya kosullarını degistirme hakkını saklı tutar. • Kampanya, kampanyaya katılan bayilerimizde 01.10.2014 ve 31.03.2015 tarihleri arasında geçerli olup, stoklarla sınırlıdır.

Mercedes-Benz Orijinal Kış Jant-Lastik Setleri Fiyatları:  3.765 TL + KDV

Honda Kış Lastiği Kampanyası

Honda kış lastiği kampanyası kapsamındaki Honda yetkili servislerinde, 4 adet Goodyear marka kış lastiği ve metal jant 1.475 TL yerine 945 TL fiyat ile Honda müşterilerine sunuluyor.

Kampanya Koşulları: 
• Kampanyamız stoklarla sınırlıdır. • Kampanyamız tüm Civic Sedan modelleri ile uyumlu 4 adet Goodyear marka 91H ULTRA GRIP 8 MS model kış lastiği ve 15” metal jantlar için geçerlidir. • Jant kapağı ve bijonlar kampanyaya dahil değildir. • İlanda kullanılan görsel ile satın alınan model farklılık gösterebilir. • Honda Türkiye A.Ş. sunmuş olduğu avantajların içeriğini değiştirmek ve tümünü ya da bir kısmını yürürlükten kaldırma hakkını saklı tutar. • EC 715/2007 ölçüm metodunda, ideal şartlarda elde edilen test değerlerine göre Civic Sedan CO2 emisyonu (gr/km) 154-157, birleşik yakıt tüketimi  6.7- 6.8 lt/100 km değerlerindedir. ​• Kampanya hakkındaki detaylara Honda Yetkili Satıcıları aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Petlas Kış Lastikleri
Petlas Velox Sport PT741, lüks sedan ve spor otomobiller için özel olarak geliştirilmiştir. Direksiyon hassasiyeti, üstün kavrama ve kısa fren mesafesi ile sürücüye güven veren Petlas Velox Sport PT741, sağladığı konfor ve yakıt tasarrufu ile iyi bir lastikte olması gereken tüm özellikleri taşımaktadır. Araçlarını limitlerde kullanmayı seven adrenalin tutkunları için özel olarak geliştirilen Petlas Velox Sport PT741, yüksek hızlarda sağladığı kontrol ve güvenlikle sürüş keyfini en üst seviyelere taşımaktadır.
Petlas Kış Lastikleri Fiyatları: 163tl-177tl

Sponsorlu bağlantılar
Son Güncelleme: 05.12.2015 01:36
Anahtar Kelimeler:
Kış Lastiği
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.