Sigara Fiyatları Arttı Mı ? Ne Kadar Oldu ? Tüm Fiyat Lİstesi - Sigara Fiyatları Geri çekildi 2016 - 5 MART 2016 CUMARTESİ

Sigara Fiyatları Arttı Mı ? Ne Kadar Oldu ? Tüm Fiyat Lİstesi - Sigara Fiyatları Geri çekildi 2016 - 5 MART 2016 CUMARTESİ

Sigara Fiyatları Arttı Mı ? Ne Kadar Oldu ? Tüm Fiyat Lİstesi - Sigara Fiyatları Geri çekildi 2016 - 5 MART 2016 CUMARTESİ

Sigara fiyatları 2016 ne kadar oldu? Sigara zamlı fiyatları açıklandı dı? Hangi markalara ne kadar zam geldi? Yeni fiyatlara göre Parliament, Marlboro, Muratti, Lark, Chesterfield, Bond, Winston, Pall Mall ne kadar oldu? İşte zamlı liste açıklanan tüm fiyat lİstesi...

2015 yılı zamlarla birlikte geldi.Büyük sigara üreticisi Philip Morris fiyatlarda artışa gitti. Yeni fiyatlara göre Parliament, Marlboro, Muratti, Lark, Chesterfield, Bond...

Yeni yılla birlikte sigara fiyatlarına da zam yapıldı. Türkiye’deki sigara üreticilerinden Philip Morris, 4 Ocak 2015 tarihinden geçerli olmak üzere bazı ürünlerine zam yaptı.

Parliament yeni satış fiyatı 10.50 TL
Marlboro 10.00 TL
Muratti 8.50 TL
Lark 7.50 TL
Chesterfield 7.00 TL
Bond Street 2847 7.00 TL


2014 yılında Sigarada ise ikili vergi artışı oldu. Sigarada hem maktu vergi tutarı hem de asgari maktu vergi tutarı artırıldı. Sigarada 2014 yılında 0.1875 TL olan asgari maktu tutarı 0.1971 TL'ye, maktu vergi tutarı da 0.13 TL'den 0.1871 TL'ye çıktı.

Sigarada maktu vergi artışı yüzde 44.31, asgari maktu vergi artışı yüzde 5.12 oldu. Taze üzüm şarabında maktu vergi 3.97 TL'den 4.59 TL'ye, votkada 94.09 TL'den 110.48 TL'ye, rakıda 89.11 TL'den 107.72 TL'ye çıkarıldı.

Tekel ürünlerine her yıl yapılan zam 2016 yılında da yapılacaktır. Henüz sigaraların yeni fiyatı açıklanmadı. Açıklandığında haberimizde güncellenecektir.

“En çok hangi sigara markası satılıyorsa, en çok içilen de odur.”

Bu bir rivayet değil; çünkü marketlerde, büfelerde en çok satılan her türlü ürün, en çok kullanılan ürün olma sıfatı taşır. Satılan sigara markaları ele alındığında, bu durumun değişmesi pek olağan değildir. Buradaki amaç en iyi sigara markasını tespit etmek veya marka reklamı yapmak değil. Zira sigara kullanımını özendirecek her türlü faaliyete karşıyız. Peki istatistik açısından baktığımızda Türkiye’de gençler hangi sigara markalarını tercih ediyor ve satın alıyor?

Yapılan anketlerle ortaya çıkan Türkiye’de gençlerin en çok içtiği sigara markaları:

1. MARLBORO

2. WINSTON

3. MURATTI

4. CAMEL

5. LUCKY STRIKE

6. PALL MALL

NOT:

“En çok içilen ve satılan sigara markaları” konusunun yanında, sigara edüstrisi ile ilgili çok önemli bir acı gerçek daha var. Şöyle ki, Türkiye’de yıllık sigara üretiminden her bir kişiye düşen paket sayısı yaklaşık bin pakettir. Bu işlem basit bir toplamla, “altı trilyon paket sigara” yapıyor. Bu rakamların çıkardığı sonuçlarla, sektörün para hacminin büyüklüğüyle ilgili fikre varmak hiç de zor değil. Sektöre, yaklaşık olarak “1 Katrilyon 500 Trilyon Türk Lirası” gelir sağlayan sigara satışları ile, dev sigara şirketleri her yıl biraz da büyüyor…

Sigaranın hayatımızdaki yeri etkileri

Sigara, günümüzde yaygın olarak tütünün kağıda sarılmasıyla yapılarak kullanılan bu içeceğin M.S ve 18. yüzyılda Avrupa'ya İspanya yoluyla Amerika Kıtası'ndan geldiği sanılmaktadır. İlk yıllarda tütün yaprağına daha sonra da ince kağıda sarılarak içilmeye başlanmıştır. Bizet'nin operası Carmen 1830'ların İspanya'sını anlatır ve oyunun kahramanı Carmen başlarda bir sigara fabrikası işçisidir. Fransa'da ilk sigara fabrikası Fransız devlet tekel şirketi tarafından 1845'de kurulmuştur.

İngilizler sigarayla ilk defa Kırım Savaşı'nda (1853 - 1856) Osmanlı askerlerinde görerek tanışmıştır. Osmanlı Devleti, devlet gelirlerini artırmak için sigarayı devlet tekeline alınca, sigara üretimiyle uğraşan Rum tüccarlar, o zamanlar İngiliz himayesinde olan Mısır'a göç etmiş ve Mısır'da 1880-1915 yılları arasında dev bir sigara endüstrisi oluşmuştur.

Avrupa ve Amerika'da I. ve II. Dünya Savaşı yıllarında sigara askerlere genel ihtiyaç olarak dağıtılmış, 1965 yılına kadar sigara tüketimi yükseliş eğilimi göstermiş ama zararları hakkında bilinçlenme yayıldıkça tüketim azalmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde ise halen sigara tüketimi yükseliş eğilimindedir.

Sigara bağımlılığında fiziksel faktörler

Fiziksel bağımlılıktan sorumlu olan nikotin, renksiz- kokusuz ve oldukça zehirli bir maddedir. Böcek ilacı yapımında bile kullanılmaktadır. Yarılanma ömrü 60 dakika gibi kısadır. Sigara içiminde dolaylı ve çok yavaş olarak kana geçmektedir; metabolizma hızı ile alım hızı dengelidir, dolayısıyla vücutta birikim yapmaz ve güçlü bir uyuşturucu madde olduğu için bir süre sonra tolerans gelişir. Bu yüzden de çok toksik olmasına ve sigara tiryakileri tarafından sürekli alınmasına rağmen hızlı bir ölüme yol açmaz. Ancak sigara ile birlikte nikotin replasman tedavilerinin kullanılması aşırı doza bağlı komplikasyonlara ve ölüme yol açabilir.

21. yy’da tütün endüstrisinin sağlığa gerçekten ve ciddi zararı olmadığı iddiasıyla piyasaya çıkaracağı ürünlerle de aynı sorunların yaşanma olasılığı kuvvetle muhtemeldir.

Bağımlılıkta fiziksel-psikolojik faktörlerin kombine etkisi

Sigara dumanı, pasif içicilik yoluyla diğer insanları da etkiler.

Aslında her tiryaki ilk sigarayı denemeden çok önce psikolojik olarak bağımlı hale gelmiştir, yani zihnen sigaraya başlamıştır.Birkaç sigara içildikten sonra hızla nikotine bağımlı olunur. Fiziksel bağımlılık tam olarak yerleştikten sonra kişi her sigarayı yakışta göreceli bir iyilik hali yaşar, beyin yıkamaların zihinde yarattığı yanlış kodlar dolayısıyla yaşadığı bu yükselmenin göreceli bir iyilik hali, bir yanılsama olduğunu fark edemez ve gerçek bir keyif-destek olduğunu zanneder. Tiryaki bu yanılsamayı hayatındaki keyif-stres-sıkıntı gibi çeşitli anlarla şartlı refleks haline getirdikçe, günde 20-30 kez yaşadıkça psikolojik bağımlılığı her geçen gün biraz daha güçlenir, sigaraya verdiği değer artar. Sigarasız yaşayamayacağını zannetmesinin, bırakınca mutsuz olmasının tek sebebi, bu geçici göreceli iyilik halini gerçek sanması ve bundan mahrum kalmanın yarattığı yalancı fedakarlık hissidir. Viyana Üniversitesi Halk Sağlığı departmanından Prof. Neuberger Allen Carr Sigara bırakma metoduyla ilgili yaptığı 1 yıllık izlem çalışmasında, sigara içenlerin girdiği bu kısır döngüden de bahsetmiştir.

Pasif içicilik

Sigara kullanan kişilerin bulunduğu ortamlarda bulunan kişiler edilgen pasif içici olarak adlandırılır ve sigaranın zararlarından bazen içen kişiden daha çok etkilenirler. Bu durumu biraz olsun engellemek için toplu olarak bulunulan yerlerde içen ve içmeyen kişileri ayrı ortamlarda tutmamaya yönelik çalışmalar vardır. Örneğin birçok restoranda sigara içilen ve içilmeyen bölümler ayrılır. Toplu taşıma araçları ve bazı kapalı mekanlarda hiç içilmez. Ancak bu önlemlere rağmen sigara açık havada bile içmeyenlere zarar vermekte ve rahatsız etmektedir.

Sigara içme yasağı

65 ülke sigara içimine çeşitli sınırlamalar getirmiştir.

Dünya üzerinde bilinen ilk uygulama 1993 yılında ABD'nin Kaliforniya eyaletinde başlamıştır. Hollanda ve İrlanda'da 1 Ocak 2004, Fransa'da 1 Şubat 2007, İngiltere'de 1 Mayıs 2007, Almanya'da 1 Ocak 2008, İspanya'da 1 Ocak 2006, Norveç'te 1 Haziran 2004, İsveç'te 1 Mayıs 2005 ve Kosova'da 1 Mart 2011 tarihinde kapalı yerlerde sigara içilmesi yasaklanmıştır.

Türkiye'de sigara tüketimine ilişkin ilk yasal kısıtlama, 26 Kasım 1996 tarih ve 22829 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun ile öngörülmüştür. Bu Kanun ile sigara başta olmak üzere tütün ürünlerinin zararlarının anlatılması ve tüketiminin önlenmesine ilişkin tanıtım, vb. uygulamalar gündelik hayatta yer bulmaya başlamıştır.

4207 sayılı Kanunda 19 Ocak 2008 tarih ve 26761 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 5727 sayılı Kanun'la esaslı değişikliklere gidilmiş, sigara başta olmak üzere tütün ürünlerinin, evler hariç, her türlü kapalı ortamda tüketimi yasaklanmıştır. 5727 sayılı Kanun'un bu hükümleri, anılan kanunun yayımından 1,5 yıl sonra tam olarak yürürlüğe girmiştir. Bu bağlamda Türkiye'de 19 Temmuz 2009 tarihinden beri evler hariç her türlü kapalı ortamda sigara tüketimi yasaktır. Bunun yanında 2013 yılında çıkarılan bir kanunla taşıtlı araçlar içinde de sigara yasağı başlamıştır. Sonuç olarak Türkiye, sigara tüketimi ile en sert mücadele eden ülkeler arasında sayılmaktadır.
Sponsorlu bağlantılar
Son Güncelleme: 15.01.2016 19:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.