Ham Petrol Stoklardaki Artışın Ardından Gevşedi

Bu hafta açıklanan stok raporu Ham Petrol fiyatları açısından pek iyi bir etki yaratmamış

Ham Petrol Stoklardaki Artışın Ardından Gevşedi

Bu hafta açıklanan stok raporu Ham Petrol fiyatları açısından pek iyi bir etki yaratmamış

Ham Petrol Stoklardaki Artışın Ardından Gevşedi
Bu hafta açıklanan stok raporu Ham Petrol fiyatları açısından pek iyi bir etki yaratmamış, yatırımcıların OPEC tarafında üretimin korunması ve stokların yükselişine odaklanmasına neden olmuştur. Bu durum Ham Petrol fiyatlarını baltalamaya devam etmektedir. Amerikan Petrol Enstitüsü ve Enerji Enformasyon İdaresi kurumların ikisi de yayınladıkları raporlarda Ham Petrol stoklarında beklentilerin üzerinde artış olduğuna işaret etmiş, fiyatlar üzerinde baskı oluşmasına neden olmuştur.

Ham Petrol fiyatları
 
Stoklardaki artışın bir nedeni de rafinelerin kendi çalışmalarını kısması olmuştur. Yaz döneminin sonuna yaklaştığımız bu günlerde otomobil sürücülerinin talebi azalmaya hazırlanmaktadır. ABD Enerji Enformasyon İdaresi verilerine baktığımızda Ham Petrol rafinelerine günlük olarak ortalama girdi 16,7 milyon varil seviyesinde olmuş, bir önceki haftaya göre günde 186,000 varil daha az bir rakam oluşmuştur. Rafineler geçtiğimiz hafta operasyonel kapasitelerinin %92,5’ini kullanmışlardır. Günlük bazda ortalama olarak 10 milyon varil ile geçtiğimiz hafta benzin üretimi gerilemiştir. Ayrıca damıtılmış yakıt üretimi de geçtiğimiz hafta ortalama günlük 4,8 milyon varil seviyesi ile düşüş yaşamıştır.
 
Buna ek olarak ithalattaki artış stokları desteklemiştir. Enerji Departmanından yapılan açıklamada, ABD’de Ham Petrol ithalatı geçtiğimiz hafta günlük bazda ortalama 8,6 milyon varil olmuş, bir önceki haftaya göre günlük 449,000 varil daha fazla gerçekleşmiştir. Son dört haftadan daha fazla bir sürede, Ham Petrol ithalatı günlük bazda ortalama 8,5 milyon varil ile geçtiğimiz dönemin aynı dört haftasından 513,3 daha fazladır.
 
Bu durum stoklarda artışa neden olmuştur. Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre Ham Petrol stokları geçtiğimiz hafta 4,5 milyon varil artış kaydetmiş, analizlerin stoklarda 0,5 milyon artış olacağı beklentileri ile karşılaştırıldığında oldukça güçlü bir büyüme oluşmuştur. ABD Enerji Enformasyon İdaresi raporu göstermiştir ki ABD’de Ham Petrol stokları geçtiğimiz hafta 2,5 milyon varil artış kaydetmiştir. Bu rakam beklentilerin 2 milyon varil üzerindedir.
 
ABD Enerji Enformasyon İdaresi verilerine göre benzin stokları geçtiğimiz hafta değişim göstermeyerek sabit kalmış, ortalama aralığın üst sınırının oldukça üzerinde kalmaya devam etmiştir. Damıtılmış yakıt stokları da geçtiğimiz hafta 0,1 milyon varil artmış ve yılın bu zamanına dair ortalama aralığın üst sınırına daha da yaklaşmıştır.
 
Stoklardaki artışa rağmen sürücüler için fiyatlar cazip seviyelerde kalmaya devam etmiştir.  Bu durum Enerji departmanı tarafından yayınlanan talep rakamlarına yansımıştır. ABD Enerji Enformasyon İdaresinin son raporuna göre dört haftalık periyotta günlük bazda ortalama toplam ürün talebi 20,8 milyon varil olmuş, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %2,3 daha fazla gerçekleşmiştir. Benzin, dizel, jet yakıtı ve gaz yağı gibi rafine ürünler de toplam ürünlerin içerisinde yar almaktadır.
 
Son dört haftadan daha fazla bir süredir, benzin talebi ortalama olarak günlük 9,7 milyon varil olarak gerçekleşmiş, geçen senenin aynı dönemine göre %1,8 oranında artış gözlemlenmiştir. Dizel ve ısınma yakıtını içerin damıtılmış yakıt talebi ise geçtiğimiz dört haftada ortalama olarak günlük 3,7 milyon varil seviyesinde olmuş, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre değişim göstermemiştir. Jet yakıtlarındaki talepte geçen yılın aynı dört haftası ile karşılaştırıldığında %4,7 oranında artmıştır.
 
OPEC üyelerinin yönlendirmesi ile fiyatlarda canlanma oluşmuştur. Üreticiler fiyat seviyelerini korumayı başarması pek mümkün gözükmemesine rağmen bir sonraki toplantıda üretimin azaltılması gerekliliğini tartışmaya devam etmektedirler. Önümüzdeki dönemde bu konuyu tartışmakta başarısız olmaları halinde stok seviyeleri Ham Petrol fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam edecektir.
Sponsorlu bağlantılar
Son Güncelleme: 31.08.2016 02:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.