ÖSYM LYS Tercih Sonuçları Açıklandı mı ? LYS Tercih sonuçları giriş ekranı

Geçtiğimiz günlerde tercihleri tamamlanan LYS'de Sonuçları kısa süre içerisinde ÖSYM tarafından açıklanacak. Milyonlarca öğrenci sonuçları heyecanla bekliyor. İşte tercihle ilgili tüm detaylar haberimizin detayında.

ÖSYM LYS Tercih Sonuçları Açıklandı mı ? LYS Tercih sonuçları giriş ekranı

Geçtiğimiz günlerde tercihleri tamamlanan LYS'de Sonuçları kısa süre içerisinde ÖSYM tarafından açıklanacak. Milyonlarca öğrenci sonuçları heyecanla bekliyor. İşte tercihle ilgili tüm detaylar haberimizin detayında.

ÖSYM LYS Tercih Sonuçları Açıklandı mı ? LYS Tercih sonuçları giriş ekranı

GGeçtiğimiz günlerde tercihleri tamamlanan LYS'de Sonuçları kısa süre içerisinde ÖSYM tarafından açıklanacak. Milyonlarca öğrenci sonuçları heyecanla bekliyor. İşte tercihle ilgili tüm detaylar haberimizin detayında.

Milyonlarca üniversite adayı öğrenci tercihlerini tamamladı ve şimdi ÖSYM 2016 tercih sonuçlarını merakla bekliyor. ÖSYM LYS 2016 tercih sonuçları ÖSYM'nin resmi web sitesi osym.gov.tr adresinden açıklanacak. ÖSYM konu hakkında şuana kadar herhangi bir açıklama yapmadı yalnız birkaç hafta içinde açıklanması bekleniyor. Yükseköğretim uygulamalarına kayıt prosedürleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. 2016 ÖSYM tercih sonuçları aşağıda vermiş olduğumuz urlden takip edebilirsiniz. Sonuçlar bu adresten açıklanacaktır.

ÖSYM LYS 2016 TERCİH SONUÇLARI OSYM.GOV.TR'DE AÇIKLANDI MI?

2016 LYS sonuçları herkes tarafından merak konusu oldu. Son yapılan açıklama sonrası ÖSYM tercih sürelerini uzatmış bu kararlar beraber Tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihte uzamış oldu. Peki öğrencilerin merak ettiği 2016 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanır? ÖSYM konu hakkında şuana kadar herhangi bir açıklama yapmadı yalnız birkaç hafta içinde açıklanması bekleniyor.

ÖSYM LYS TERCİH SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

2016 ÖSYM SINAVSIZ GEÇİŞ BÖLÜMLERİ

Meslek ve yöntem lise mezunlarının sınavsız geçişle yerleşebilecekleri önlisans (2 Yıllık Üniversite) uygulamaları aşağıda sıralanmıştır. Bu tabloda, mesleki ve yöntem ortaöğretim kurumlarının hangi alanlarından (mor renkli) mezun olanların ön lisans uygulamalarından hangilerine Sınavsız Geçişle yerleştirilecekleri gösterilmiştir. Yani renkli olarak yazılmış alandan mezunsanız, hemen altındaki normal yazılmış bölüme sınavsız girebilirsiniz. Tüm bölümler bu listede bulunmaktadır.

Tablo 3C, mesleki ve yöntem ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların sınavsız yerleştirilebilecekleri ön lisans uygulamalarını göstermiştir.

Bu uygulamalara yerleştirmede öncelik, sınavsız geçiş hakkı olan adaylardadır. Sınavsız geçişle kontenjanı dolmayan uygulamalara, ortaöğretim kurumlarının diğer alanlarından mezun olan adaylar (tercih ettikleri takdirde) ilgili YGS yerleştirme puanı ile yerleştirilir.

Not: Meslek liselerinden ön lisanslara geçişte ek puan geliyor.YÖK Kanunu'nda değişiklik öngören kanun tkatiyenğına göre, mesleki ve yöntem ortaöğretim kurumu mezunu öğrenciler, YÖK'ün belirleyeceği aynı alanda bir ön lisans programına yerleşmeleri durumunda ek puan hakkı kazanacak.


EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAKTIR?

Yükseköğretim uygulamalarına kayıt prosedürleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim uygulamalarının 2016-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan ya da kaydolmama sebebiyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

Ek Yerleştirmede; Tablo 4'teki lisans uygulamalarına merkezî genel yerleştirmedeki en ufak puanlarının altında aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan uygulamalara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır. Ek yerleştirme tercih ücreti 15,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler prosedüre alınmayacaktır.

LYS 2016 TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

LYS tercihleri 29 Temmuz - 4 Ağustos arasında yapılacak. üniversite Tercihleri  ileriki. "Tercih Süresi" tamamlanmadan dileyen adaylar https://ais.osym.gov.trinternet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilecekler. AdaylarınTercih prosedürünü tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi kesinlikle kontrol etmeleri ve yazıcıdan tercih listenin bir dökümünün alınması tavsiyeliyor.

2016-ÖSYS merkezî yerleştirmede yükseköğretim uygulamaları arasından tercih yapma hakkı olan adaylar üç gruba ayrılabilir:

a) 2016-YGS'ye girip 150 ya da daha çok puan alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayanlar,

b) 2016-YGS'ye girip 150 ya da daha çok puan alanlardan bunun yanı sıra sınavsız geçiş hakkına da sahip olanlar,

c) Sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar.Tercih ve Tanıtım Günleri başlıyor.

HANGİ ÜNİVERSİTELER KAPATILDI

1- Altın Koza (İpek) Üniversitesi (Ankara)

2- Bursa Orhangazi Üniversitesi (Bursa)

3- Canik Başarı Üniversitesi (Samsun)

4- Selahattin Eyyubi Üniversitesi (Diyarbakır)

5- Fatih Üniversitesi (İstanbul)

6- Melikşah Üniversitesi (Kayseri)

7- Mevlana Üniversitesi (Konya)

8- Şifa Üniversitesi (İzmir)

9- Turgut Özal Üniversitesi (Ankara)

10- Zirve Üniversitesi (Gaziantep)

11- Kanuni Üniversitesi (Adana)

12- İzmir Üniversitesi (İzmir)

13- Murat Hüdavendigar Üniversitesi (İstanbul)

14- Gediz Üniversitesi (İzmir)

15- Süleyman Şah Üniversitesi (İstanbul)

YÖK'ten üniversite adaylarına burs müjdesi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu yıl, ziraat, orman ve su ürünleri hakkında uygulamaları tercih ederek ilk üç sırada giren öğrencilere eğitim süreleri boyunca burs verileceğini, aylık 600 lira olan bursun 12 ay boyunca ödeneceğini bildirdi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu yıl, ziraat, orman ve su ürünleri hakkında uygulamaları tercih ederek ilk üç sırada giren öğrencilere eğitim süreleri boyunca burs verileceğini, aylık 600 lira olan bursun 12 ay boyunca ödeneceğini bildirdi.

Saraç, üniversitelerin ziraat, tarım, orman ve su ürünleri hakkında fakültelerinin dekanları ve yüksekokul müdürleri ile YÖK'te bir araya geldi.

Türkiye'nin bulunduğu coğrafya ve bu coğrafyanın birlikteinde getirdiği birçok zenginliğin de büyük önem taşıdığına işaret eden Saraç, ziraat, tarım, su ve orman alanlarının ülkenin elindeki en büyük dşayetler olduğunu vurguladı.

Yakın gelecekte, ülkelerin kavgaları ve savaşlarının yalnızca petrol ve yer altı zenginlikleri değil su, gıda, doğal zenginlikler kaynaklı olacağının yaygın görüş olduğunu dile getiren Saraç, değişik vesilelerle gerçekleştirdikleri toplantılarda bunu kamuoyu ile paylaştıklarını açıkladı. 

Burs miktarı 600 lira

Khamlecılarla oldukça önemli ve heyecan verici bir gelişmeyi paylaşmak istediğini dile getiren Saraç, şu şekilde konuştu:

"Bu yıl, ziraat, orman ve su ürünleri odaklı uygulamalarımızı tercih ederek yerleştirilecek ilk üç sıradaki öğrencilerimize eğitim süreleri boyunca burs verilecek.

2016 LYS sistemimizde tarım, ziraat, orman ve su ürünleri alanında devlet üniversitelerimizde toplam 210 programımız bulunuyor. Bunların her birisine, ilk üç sırada yerleşecek öğrencilerimizin hepsi, yani toplam 630 öğrencimiz bu burs imkânından yararlanabilecektir.

Bu biçimde yalnızca belirli üniversitelerimiz için değil, bütün devlet üniversitelerimize yerleşen etkin öğrencilerimizi desteklemiş olacağız. Bu öğrencilerimize ödenecek burs miktarı ise aylık 600 lira olup, bu burs 12 ay boyunca ödenecektir."

Saraç sürecin, yalnızca bu tedbirle de sınırlı kalmayacağını belirterek, "Bu kararımız, bu alanlara yönelik iyileştirici bir tedbirdir. Bu kararımızın bir kısmı ilgili bakanlık ve diğer kurumlarca alınacak bir dizi diğerca karar ve programlarla desteklenirse ülkemiz için hayati önem taşıyan bu alanlar önemine makul dşayeti kazanacaktır." şeklinde konuştu. 

Sponsorlu bağlantılar
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.